> rekonstrukce domu v Tuchoměřicích
 
 
 
studie 2020
autor: Vít Podráský
 
Zhruba dvě století starý vesnický dům s mohutnými opukovými zdmi je situován v těsné, stabilizované struktuře v jádru obce. Na úzký protáhlý pozemek se vedle něj vešla ještě stodola s chlívkem (dnes garáž s dílnou), kůlna, dvorek a malá zahrádka se studnou. Zkrátka všechno, co člověk na vsi potřebuje. A ze zahrádky je ještě navíc výhled na zámek na protější straně údolí.

V předchozích desetiletích dům sice dostal trochu na frak, ale jeho podstata zůstala zachována. Úpravy pro účely mladé (zatím) tříčlenné rodiny probíhají především uvnitř. Nová dispozice rozšiřuje obytnou plochu o podkrovní prostory a ctí současnou křivolakost zdí, stropních trámů i krovu. Nejen pro své kouzlo, ale i ve snaze využít efektivně omezené finanční možnosti investorů.

Podkroví je osvětleno střešními okny, jejichž počet je minimalizován tak, aby byla v co největší míře zachována plocha taškové krytiny. Dům nebude kromě krovu zateplen. Dochovaná hodnotná plasticky zdobená uliční fasáda pocházející z období poslední výrazné přestavby domu z roku 1910 bude opravena a především znovu opatřena špaletovými okny.